Českú automobilku Škoda založili v decembri 1895 dvaja Václavovia - mechanik Václav Laurin a kníhkupec Václav Klement.

Obaja "otcovia" značky boli nadšení cyklisti, a tak začali vyrábať bicykle. Neskôr pribudla montáž motocyklov a v roku 1905 už opúšťal pásy mladoboleslavskej fabriky prvý automobil. Takto sa za viac ako storočie menilo logo českého koncernu.

 

1895 – 1905

Výrobu bicyklov v Mladej Boleslavi rozbehli Laurin a Klement v malej mladoboleslavskej strojárenskej dielni. Vznikali pod značkou Slavia. Základ loga tvorí koleso obohnané lipovými listami. V hornej časti sú mená zakladateľov firmy.

 

 

1905 – 1925

Prvé písmená z mien zakladateľov firmy sa stali základom celého loga. Stvárnenie loga bolo ovplyvnené secesiou. Pre tento umelecký štýl, ktorý bol populárny začiatkom 20. storočia, boli charakteristické ornamenty. Znak bol preto zložený z veľkých písmen a lemovaný vavrínovým vencom.


1926 - 1933

Už v roku 1926 boli v Mladej Boleslavi autá pod značkou Škoda. Napriek tomu, že sa úplne zmenil názov firmy, logo si zachovalo viditeľné spojenie s predošlým znakom. Nové sú síce oválny tvar, meno automobilky i výrazná modrá farba, lemovanie vavrínovými listami však ostalo zachované.

 

1926 – 1990

Najznámejším znakom českej automobilky sa stal okrídlený šíp. Prvýkrát sa toto logo objavilo už v roku 1926. Jeho pôvod je zahalený tajomstvom. Ako autor námetu štylizovanej hlavy Indiána s čelenkou a piatimi perami sa uvádza riaditeľ Škody Plzeň T. Maglič. Modro-biele logo sa stále používa na niektorých originálnych dieloch (napr. sklá).

 

1994 – 2011

Napriek tomu, že logo Škody sa umelecky hodnotí ako jedna zo štýlovo najčistejších ochranných známok, jeho autor doteraz nie je známy. Čierno-zelené logo sa objavilo v roku 1994. Čierna farba symbolizuje storočnú tradíciu, zelená zasa ekologickú výrobu.

2011

Najnovšie logo zatiaľ automobilka oficiálne nepredstavila. Videli ho len VIP predajcovia automobilky. Práve na základe ich opisu zverejnil nový znak portál lidovky.cz. Okrídlený šíp ako symbol koncernu Škoda by sa mal objavovať v dvoch farbách – striebornej a zelenej.

 

zdroj: novy cas.sk

ask banner forum

 

 

Reklama

 

imgres1

logonove1

valachovic 120x90.jpg

autofolie zuzi logo

gif20180x180oktober202012

auto123 logo